Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Bécs és Budapest között elmúlt már a Fidesz és a Néppárt közötti szolidaritás ideje is.
„A két legerősebb párt, a konzervatívok és a szocdemek pedig már rég nem két nagy párt – hanem egy nagy pártot jelentenek. Ök együtt a rendszer. Idén a két párt együtt éppen hogy ötven százalékot szerzett. Erős eufemizmus lenne nagykoalícióról beszélni, amikor a két pártnak csak pár mandátumnyi többsége lett a bécsi parlamentben.
Elvileg egy jobboldali kormánynak is lehetne többsége, de ahogy a németeknél az SPD nem akar szövetkezni a kommunistákkal, úgy Bécsben a konzervatívok utasítják el a szélsőjobbot. Így marad az összezsugorodott »nagykoalíció« a szocdemek és a konzervatívok között.
Mit jelent ez Budapest számára?
Az SPÖ ideológiai okokból eddig sem volt a Fidesz lelkes híve, a párt politikusa, a magyar származású Hannes Swoboda az európai szocialisták egyik legbefolyásosabb embere, aki jó kapcsolatokat ápol az MSZP-vel.
De Bécs és Budapest között elmúlt már a Fidesz és a Néppárt közötti szolidaritás ideje is. A Fidesz egykoron azzal, hogy kiállt Wolfgang Schüssel konzervatív-szélsőjobboldali kormánya mellett a 2000-es EU-szankciók idején (a Fideszen kívül csak a CSU tett még ilyet), megnyerte magának sok osztrák konzervatív és szabadságpárti szívét. Az osztrák szélsőjobboldal mai napig is Orbánt tekinti egyik példaképének (és nem a Jobbikot), de az Osztrák Néppárt már igencsak elfelejtette a kétezres évek fideszes baráti gesztusát.”